Romet Super track frame

Rama torowa Romet Super. Zestaw z widelcem i oryginalnymi sterami. Rama z Bydgoszczy ale najwyższej jakości. Na takich ścigano się na mistrzostwach świata, a na szosowych suprach wygrywano Wyścig Pokoju. Romety Super były robione z rurek Columbusa SL, ten egzemplaż z końca lat 80. Lakier zachowany w dobrym stanie. Super w oryginalnym lakierowaniu to unikat. Rozmiar 58 cm ś/ś.

Sprzedana

The Romet Super track frame + fork. The Romet was one bicycle factory in communist Poland. Super is professional frame from this factory. Every Super frames was build from Columbus SL tubes. The production date is the early 80s when Poland was part of the so called communist block in Central-Eastern Europe. The paint is original in good condition. The head set in original polish head set from 80s, is included. The size 58 cm c/c

Sorry, Sold