Rychtarski Olimpijska Rama Columbus Air/Olympics Track Rychtarski Frame Set Columbus Air

Olipijska wersja torowej ramy Rychtarski. Kiedy większości z nas nie śniło się jeszcze, że wsiądziemy kiedyś na Ostre Koło, Pan Rychtarski robił już takie ramy. Nie tylko, że robił, nasi rodacy wygrywali na nich zawody. Na takiej ramie Lech Piasecki wygrał torowe mistrzostwa świata w Belgii w 1988 roku, a kadra olimpijska startowałała na nich w Seulu. Cudowny majstersztyk z rurek Columbus Air. Wykonanych było tylko  około 100 szt. Ile przetwało do dziś … Ramka w świetnym stanie jak na swoje dwadzieścia kilka lat. Rozmiar 58,5 cm ś/ś, 60,5 cm ś/k, górna rura 60 cm ś/ś, baza kół 95 cm, dystans łańcucha 39,5 cm

Cena: 5999 zł

Unique track frame made by one of the best polish frame makers Mr Rychtarski. Made from Columbus Air tubes. Unique contraction, where handlebars are mounted directly to the fork (see pictures). There were only a 100 of such frames made. You can be an owner of one of these. Date of production is 2nd half of 80’s. Polish cycling representation used these frames on the Olympics and a polish cyclist Lech Piasecki won World Championship in Ghent, Belgium 1988. Frame is in a very good condition, was professional repaint with original colors and decals. Frame LowPro. The front fork for 622/700c wheel. BSA 1,37 x 24 T bottom bracket. Rear spacing 120 mm, seat tube 58,5 cm c/c, 60,5 cm c/t, top tube 60 cm c/c, chain stays 39,5 cm, wheel base 95 cm.

The price: 5999 PLN